prípojná krabica ponorného čerpadla v studni - kde ju zohnať, musí byť s vypínačom?

Všetko k inštaláciám nízkeho napätia.

Moderátor: Marcel Vojčík

Marek Spál
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 16. Mája 2023, 18:07
Povolanie: elektromontér
Dosiahnutá elektrotechnická kvalifikácia: §22

prípojná krabica ponorného čerpadla v studni - kde ju zohnať, musí byť s vypínačom?

Príspevok od používateľa Marek Spál »

Dobrý deň,

rád by som sa spýtal na nasledujúcu situáciu:

zavolali ma ku zatečenej ?prípojnej? krabici ponorného čerpadla v studni.
Prívodný kábel z chatky (možno 50m dlhý) ju ukončený v Acidurke na vnútornej stene studne cca 30-50 cm od jej vrchu.
Je istený na chatke na 15?16A poistkou a vypínateľný bakelitovým hríbikovým spínačom ("tahem zapni").
Odtiaľ ide ďalší cca 1-1.5m kábel do predmetnej krabice - čiernej o rozmeroch cca 160x110x70 s dvoma priechodkami (od výroby?) aj ochrannými "ohrádkami" pre kolískový spínač a signálku.
Táto je tiež v studni položená na "priečke". (Vnútro studne je kryté od slnečného žiarenia aj od okolitého/rozptýleného svetla.)
Okrem kolískového vypínača a signálky je tam vnútri aj kondenzátor (zrejme rozbehový pre čerpadlo).
Vnútri mala držiaky káblov aj držiak kondenzátora a svorkovnice, ktoré tam boli od výroby - zdá sa to byť krabica presne na také účely vyrobená.
Táto krabica bola zatečená - bola tam hladina vody a svorkovnica bola nahrdzavená.
----
Nestíhal som overiť jej funkčnosť či nefunkčnosť, ale zrejme funkčná nebolo - aspoň tak povedali a - nevolali by ma.
Chýbalo jej gumové tesnenie okolo krytu a ani spínač a signálka už dobre netesnili.
Bol som požiadaný o jej náhradu (t.j. nie jej dotesnenie).
----
Podobnú krabicu sa mi ale zohnať nepodarilo.
Idem tam dať nakoniec krabicu podobných rozmerov (S-BOX 316-P) s priehľadným krytom a plastovými skrutkami.
(Neviem, či je to dobrý nápad - či sa priskoro skrutky nerozpadnú prípadne či bude mať ten kryt dlhodobo dobré mechanické a optické vlastnosti. Ale aj kovové by mohli zhrdzavieť, ak by neboli nerezové.)
Nepodarilo sa mi zohnať vhodný spínať - 2-itý vypínač s krytím aspoň IP65, na 250V a 16A, ktorý by bol dobre utesniteľný (t.j. s kruhovým prierezom, s tesnením, priskrutkovateľný). Tie s obdĺžnikovým prierezom sa nezdajú byť dobre utesniteľné - napr. okraj krytu takého spínača je dosť tvrdý a jeho prítlak nie je nastaviteľný - má iba "západky".
Signálku som plánoval nechať vo vnútri - malo by ju vidieť svietiť aj tak.
Dobre utesniteľné spínače (kruhové IP65 a +) boli iba na nižšie prúdy alebo jednokontaktové aj tlačidlá (boli aj s aretáciou).
Neviem, či by bolo dobré mať tam roky zapnuté relé/stykač (držané stále prúdom cievky).
Zase bistabilné relé by mohlo byť mätúce a nedalo by sa prepínať bez napájania a aj tak by boli treba dve, lebo som žiadne 2-kontaktové nenašiel.
A možno by to nebolo ani podľa noriem...
To ma vlastne najprv zaujíma - musí byť na tejto krabici vypínač?
Alebo stačí vypínač pri chatke (cca 50m odtiaľ)?
Prípadne by stačil niekde mimo tejto krabice?
Ale zaujíma ma aj čokoľvek, čo by ste mi k tomu mohli niekto poradiť...

Linka na fotodokumentáciu:
https://photos.app.goo.gl/kLHCzscrxRdXGMs17

Ďakujem.

S pozdravom,
Marek Spál
Používateľov profilový obrázok
Marcel Vojčík
Príspevky: 92
Dátum registrácie: 16. Júla 2018, 10:34
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Povolanie: revízny technik
Dosiahnutá elektrotechnická kvalifikácia: §24

Re: prípojná krabica ponorného čerpadla v studni - kde ju zohnať, musí byť s vypínačom?

Príspevok od používateľa Marcel Vojčík »

Zdravím pán kolega

ohľadom vypínača ma napadlo takéto čosi, ale ten prúd je tam predsa len 6A

https://www.tvojadoba.sk/sk/katalog/det ... yk3-s21bk/

poprípade niečo takéto separátne, kľudne aj k tej chatke

https://www.hagard.sk/produkty/spinac-v ... -kryt-ip65
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať
ináč som senior servisný inžinier pre dátové centrá
Merák
Napísať odpoveď